Необичайна катастрофа се случи в Казахстан. Ярко син пламък от неизвестен произход обхвана буквално цялата жилищна зона за секунди.
Местните казват, че пламъкът е бил различен от всеки друг. Той се движи не само по въздуха, но и по самата природа, която го заобикаля на около.
Експертите продължават да оценяват причините за пожара и веществата, които са допринесли за него. Има опасения, че това бедствие може да има сериозни последици за местната екосистема.
Може да е изгарял сяра или нещо много по-опасно. По това време, както винаги, има повече въпроси, отколкото отговори.
При горене, синият пламък обикновено е признак за висока температура и пълно горене на определени вещества. Ето някои примери на вещества, които при горене излъчват син пламък:
Метан (CH₄) и Пропан (C₃H₈) – природният газ и пропанът, използвани в домакинските печки и отоплителни уреди, горят със син пламък при достатъчно кислород. Синият пламък показва, че горенето е пълно, като при това се отделя въглероден диоксид и вода.
Алкохоли – спирт (етанол, метанол) също гори със синкав пламък, особено при пълно горене. Това е причина за синьото пламъче, което често се вижда при горене на спиртни лампи.
Соли на медта – например меден хлорид (CuCl₂) и други съединения на медта, когато се нагряват, излъчват синьо-зеленикава светлина. Такива съединения често се използват в пиротехниката, за да се получат сини оттенъци.
Въглероден оксид (CO) – при пълно горене на въглероден оксид, пламъкът също е син. В някои индустриални процеси, горенето на въглероден оксид може да доведе до появата на синкав пламък.
Ацетилен (C₂H₂) – при използване на ацетиленови горелки, особено при наличие на достатъчно кислород, се получава син пламък, който е много горещ и се използва за заваряване.
Сероводород (H₂S) – при горене сероводородът също може да произведе синкав пламък.
Наличието на син пламък обикновено показва, че процесът на горене е ефективен и завършен, като отделя по-малко сажди и въглеродни частици в сравнение с жълтия или червения пламък.